Usługi księgowości
- bieżące prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości,
- prowadzenie ewidencji i rozrachunków zobowiązań i należności, warunkującym zachowanie płynności finansowej przez firmę,
- kalkulacja wyniku finansowego, ustalanie zobowiązań podatkowych,
- opracowywanie raportów okresowych spółek według oczekiwań klienta,
- sporządzenie sprawozdań finansowych,
- sprawozdawczość statystyczna w zakresie danych finansowo-księgowych do GUS, NBP, KNF,
- na życzenie klienta obsługa jego rachunku bankowego – w sposób czynny lub bierny – co pozwala na stały, bieżący monitoring transakcji, procesów finansowych wykonywanych z konta klienta,
- opracowanie zakładowego planu kont i doradztwo w zakresie optymalizacji rozwiązań ewidencyjnych,
- klient wybiera formę współpracy: sposób dostarczania dokumentów (kurierem, osobiście lub pocztą elektroniczną), świadczenie usługi w biurze rachunkowym lub w siedzibie klienta.
Outsourcing księgowości oznacza:
- oszczędność nakładów czasu, zaangażowania pracowników, a także oszczędność finansową na kosztach zatrudnienia ekspertów o wysokich kwalifikacjach,
- dostęp do aktualnej wiedzy specjalistycznej w zakresie prowadzenia rachunkowości, którą nie zawsze posiada pracownik,
- przejęcie przez biuro rachunkowe odpowiedzialności za prowadzenie ksiąg i wyliczanie podatków,
- reprezentację klienta przed urzędem skarbowym. W przypadku straty finansowej firmy spowodowanej błędną kalkulacją podatku z winy biura, biuro pokrywa szkodę w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC,
- doradztwo dotyczące obiegu dokumentów,
- doradztwo podczas zawierania konkretnych transakcji.
Stawiamy na kompleksowość, by Klient był bezpieczny i otrzymał w jednym miejscu wszystkie usługi związane z właściwym prowadzeniem biznesu – od strony prawnej, księgowej, podatkowej i doradczej. Dlatego nasze usługi rachunkowe są realizowane przez księgowych przy wsparciu doradców podatkowych, biegłego rewidenta i prawników.
Nadzór księgowy
Nadzór księgowy to rozwiązanie optymalne dla tych przedsiębiorstw, które zawierają dużą liczbę transakcji i potrzebują na bieżąco monitorować ich przepływ, a jednocześnie wymagają profesjonalnego wsparcia merytorycznego w prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Takim oferuje usługę co-sourcingu, czyli współprowadzenia ksiąg rachunkowych.
W ramach nadzoru księgowego współprowadzimy księgi rachunkowe poprzez:
- weryfikację dokumentów wprowadzonych do systemu i wstępnie zaksięgowanych danych,
- przygotowanie zestawień i raportów na potrzeby zarządcze,
- sporządzanie kalkulacji wyników finansowych dla celów bilansowych i podatkowych,
- ustalenie zobowiązań podatkowych,
- sporządzenie sprawozdania finansowego, czynny udział w badaniu sprawozdania przez biegłego rewidenta.
Realizując nadzór księgowy w spółce przejmujemy czynności głównego księgowego lub dyrektora finansowego – w zależności od struktury firmy.
Podstawową korzyścią z usług rachunkowych w formie nadzoru księgowego jest możliwość optymalizacji kosztów obsługi księgowej przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca może zatrudnić w swoim dziale rachunkowości osoby o nieco niższych kwalifikacjach, które z sukcesem będą ewidencjonować dokumenty operacyjne.
Analiza ksiąg rachunkowych spółki oceniającą:
- rzetelność, prawidłowość i terminowość ujęcia zdarzeń gospodarczych
- prawidłowość prowadzenia ksiąg pomocniczych (środki trwałe, rozrachunki z dostawcami i odbiorcami, rozrachunki z pracownikami, zapasy itd.)
- prawidłowość dowodów księgowych stanowiących podstawę do ujęcia w księgach
- politykę rachunkowości pod kątem zgodności jej zapisów z ustawą o rachunkowości
- rzetelność wyceny składników majątkowych w ciągu roku obrotowego i na koniec roku obrachunkowego (np. koszt własny sprzedaży produktów, towarów, wycena pożyczek)
- prawidłowość, rzetelność i terminowość inwentaryzacji i sposobu jej dokumentowania
- rzetelność ustalania wyniku finansowego na koniec poszczególnych okresów sprawozdawczych, w tym wynik końcowy
- prawidłowość ewidencji obrotu gotówkowego
- prawidłowość i rzetelność wyliczeń zobowiązań publiczno-prawnych w tym: składek na ZUS, Fundusz Pracy i podatków.
- Przyjęte w spółce rozwiązania związane z obsługą księgową oceniane są w kontekście optymalizacji wyniku finansowegoprzedsiębiorstwa oraz bezpieczeństwa procesów księgowych. W oparciu o jego wnioski przygotowujemy plan naprawczy i pomagamy we wdrożeniu nowych rozwiązań. Ich częścią jest m.in. wprowadzenie w firmie systemów informatycznych klasy ERP we współpracy z informatykami i wdrożeniowcami.
Optymalizacja organizacji księgowości w firmie dzięki doradztwu biegłego rewidenta, doradców podatkowych i prawników pozwala na:
- wypracowanie efektywnych rozwiązań dostosowanych do potrzeb, oczekiwań i skali działalności przedsiębiorstwa – organizacyjnych i informatycznych
- redukcję kosztów obsługi księgowej firmy i usprawnienie procesów księgowych
- sprawne wdrożenie nowych rozwiązań.
- Raportowanie i rachunkowość zarządczato usługa pozwalająca na stały monitoring mierników finansowych firmy: kosztów i wydatków, płynności finansowej czy rentowności oferowanych produktów. Może obejmować wszystkie procesy, które składają się na core biznes lub wybrane obszary działalności.
Controlling. Raporty zarządcze.
Zadaniem controllingu jest zapewnienie rentowności sprzedaży i płynności finansowej przedsiębiorstwa. Działalność przedsiębiorstwa ma na celu również realizację strategii długofalowej. Dlatego dla jej sukcesu niezbędne jest, oprócz rozwiązywania bieżących problemów, przede wszystkim wyznaczanie celów długookresowych i dążenie do ich realizacji. Posiadanie informacji zarządczej umożliwia zredukowanie ryzyka oraz kosztów działalności, a także zoptymalizowanie realizowanych procesów.
Usługa controllingu finansowego, raportowania zarządczego dostarcza właścicielom i zarządowi przedsiębiorstwa aktualnych danych niezbędnych do tworzenia racjonalnych planów biznesowych i weryfikacji ich realizacji. Pozwala wcześnie wychwycić odchylenia, w tym głównie sygnały świadczące o postępującym spadku rentowności produktu lub przedsiębiorstwa i podjąć działania interwencyjne.
Najpopularniejsze raporty zarządcze:
- przepływy finansowe i preliminarze środków pieniężnych,
- należności przeterminowane,
- koszty i wydatki oraz przychody ujęte w wielowymiarowych przekrojach,
- rentowność podejmowanych działań biznesowych, rentowność realizowanych projektów,
- rentowność oferowanych produktów / usług (również z uwzględnieniem rentowności klientów),
- zestawienie zobowiązań publiczno-prawnych,
- koszty zatrudnienia w rozbiciu na elementy wynagrodzeń.
Raporty, zestawienia i modele tworzone w efekcie prowadzonego raportowania zarządczego pozwalają na:
- przejrzystą analizę rentowności produktów i usług (wielkości sprzedaży, cen, kosztów dystrybucji i promocji),
- sprawdzenie czy przyjęta metoda wyceny jest adekwatna do ponoszonych nakładów i prognozowanych zysków,
- wprowadzenie revenue managementu, czyli zarządzania ceną z uwzględnieniem rzeczywistych kosztów działalności,
- wczesne podejmowanie działań interwencyjnych w obszarach, w których pojawiają się odchylenia od normy i sygnały alarmowe,
- tworzenie i zmiany strategii biznesowych oraz planów działań marketingowych w oparciu o pełne, sprawdzone dane finansowe.
Usługa raportowania zarządczego ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla zarządzania przedsiębiorstwami produkcyjnymi, przemysłowymi, przede wszystkim w kapitałochłonnych branżach i na etapie znacznych inwestycji.